Pocta mame

Autor: Eva Stanová | 30.11.2011 o 15:16 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1036x

Mama, také obyčajné slovo, keď ho môžeme vyslovovať, však? A také vzácne, keď už nie je ho komu povedať. Moja mama tu už nie je. Táto životná skúsenosť mi opäť pripomenula:"Váž si čo máš."  Často krát, to čo máme sa nie úplne zhoduje s tým čo chceme, či lepšie povedané, aký obraz sme si vytvorili.

Taký bol aj vzťah s mojou mamou. Priala som si, aby ma chápala a bola mi oporou. Priala som si od nej ocenenie a uznanie - namiesto toho som dostávala podnety, ako mám robiť veci lepšie. Chcela som sa s ňou smiať a nie búrlivo diskutovať o našich rozdielnych názoroch. Až teraz, keď tu už nie je, som pochopila, že mi to všetko, čo som chcela dala. Bolo to však zabalené v inom obale.

Napríklad, aj keď nesúhlasila s mojím rozvodom, ona jediná podporila e-knihu, kde o tom čo mi táto udalosť dala, píšem. Podporila ma tým, že ju prečítala i finančne prispela na jej vydanie. Naše diskusie, ktoré som tak často vnímala ako kritiku, boli prejavom jej lásky. Toto bol jej spôsob, akým ju vedela dať najavo a taktiež starostlivosť. Určite chcela, aby som sa vyvarovala chýb, ktoré možno poznala. Chcela ma uchrániť.

A čo je najdôležitejšie? Dala mi pocit, že je tu stále pre mňa. Zázemie a bezpečie jej náručia lásky. A to už tu nie je, i keď verím, že dáva na mňa pozor aj z toho miesta kde je teraz. Z celého srdca Ti ďakujem za všetky lekcie a za tú všetku lásku, ktorú si mi odovzdala.

Kedysi chodil email v znení: Chcete úspech, dostanete ťažkosti a pod. Taký bol aj môj vzťah s mojou mamou. Chcela som jej lásku, a učila ma ako ju milovať a prijať jej spôsob lásky. Napriek tomu, že bol odlišný od mojej predstavy, pocit, že ma milovala mi ostal. A za to som veľmi vďačná. Za tento dar lásky, ktorý mi ostal a ostane vo mne navždy. Pýtam sa: Prečo sa necháme zatiahnuť, do pocitov zraňovania a ubližovania? Veď v konečnom dôsledku záleží len na jednom. Prijať samého seba a potom ľahko prijmeme aj druhého. Veď všetci sme vo svojej podstate božský.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?