Ste vyhorení? Zažnite sa!

Autor: Eva Stanová | 17.5.2012 o 12:39 | (upravené 4.6.2012 o 14:57) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1206x

Ste úplne na dne, nič necítite? Viete, že sa tento pocit môže označiť aj ako vyhorenie? Za posledný týždeň som sa s ním stretla viac krát. Otvorene sa v médiách na túto tému píše. Pred viac ako 10-timi rokmi som pocity, ktoré v článkoch na túto tému opisovali, zažívala. Len som nevedela, že som vyhorená.

Vtedajší stav som nazývala pochovaná zaživa. Pre lepšiu predstavu o tomto období uvádzam v tomto blogu v časti súkromné pod názvom "Niečo sa deje ale čo" opis tohto obdobia. Povedané 2 vetami: Mala som všetko materiálne, no vo svojej podstate som nemala nič. V období keď mi bolo zle vnútorne, ani to vonkajšie mi neprinášalo radosť. Fyzické telo žilo. Dýchalo, spomalene sa hýbalo a chcelo jesť samé nezdravé veci. Už len najmenší pohyb mi spôsoboval únavu. Pamätám si dni, hlavne víkendy, kedy som sa už ráno zobudila unavenejšia ako keď som išla spať. Cítila som beznádej, chýbala radosť a pocit šťastia. Obraz môjho života bola tma. Nevedela som si predstaviť, čo bude ďalej. Už len pri predstave, že by to takto malo pokračovať do konca môjho života ma ochromoval „strach“. Pocity boli neznesiteľné, vnútorný tlak už nemal kam rásť. Moje rozpoloženie by sa dalo prirovnať k pobytu v hlbokej jame. Jediné čo ma z nej vedelo dostať bol rázny krok vpred. A tak týmto krokom bolo rozhodnutie: „Chcem žiť šťastne!“

 

Ako je to žiť šťastne?

Mne pomohlo sa znova objaviť. Ako prieskumník som v sebe pátrala a odpovedala si na otázky: čo chcem robiť, čo ma v tejto chvíli urobí šťastnou? Čo chcem spoznať, naučiť sa? Očakávala som odpovede a prijímala som to čo prichádzalo bez výhrad. Otázky sú pre mňa tou najlepšou metódou. Otvárajú mi nový priestor v živote. Začínala som trhaním buriny v záhrade – čo mi dávalo kľud. Neskôr som išla okolo police s knihami, okolo ktorej som chodila roky a zrazu ma zaujala jedna kniha. Stretla som známeho, ktorý mi dal informáciu, čo vo mne vyvolala pocit šťastia. Napadlo ma po 10-tich rokoch neustálej práce v zamestnaní si zobrať mesačnú dovolenku. Predtým som si nevedela predstaviť ani 2 týždne dovolenky, nie to ešte mesiac. A z toho týždeň som strávila na samote úplne sama. Takáto samota bola predtým pre mňa nepredstaviteľná!

 

Sila rozhodnutia zo srdca

Každý jeden krok bol o rozhodnutí. Toto chcem, toto ma urobí šťastnou. Úprimne poviem, že často krát som prežívala aj strach. Ako to poviem svojmu manželovi alebo svojej rodine? Nevedela som ako príjmu niektoré moje nové aktivity. No už len pomyslenie na to čo chcem, mi prinášalo šťastie. Môžete mi veriť, že aj okolie silu rozhodnutia a šťastia vnímalo. Niekedy nesúhlasili ihneď, no po rozhovore pochopili, že toto je to čo teraz pre svoje život potrebujem. Zamýšľam sa nad tým, či musíme prísť až do štádia vyhorenia, či krajných situácii, kedy už niet úniku. Jednoducho sa musíme rozhodovať. Aj u mňa zatiaľ vnútorný tlak nespokojnosti, či potreby prináša tie najlepšie rozhodnutia. Vtedy akoby sa spojili všetky sily vesmíru, ktoré mi pomáhajú situáciu vyriešiť a opäť sa zažať.

 

Moment riešenia

Keď príde tento moment, sledujem čo sa deje v mojom živote a konám. Dvere, ktoré dovtedy boli neviditeľné alebo sa nedali otvoriť, sú zrazu otvorené. Prichádzajú niekedy až zázračné riešenia situácií, ktoré by ma predtým ani nenapadli. Milujem tieto spolutvoriace obdobia. Tiež však viem, že aj tie obdobia kedy to vyzerá, že robím veľa drobných krokov, ktoré nikam nevedú, musia byť. Dozrievam a pripravujem sa na výsledok. Často krát si potrebujem uvedomiť ako to nechcem. Ako to máte vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?