Čo bolo prvé šťastie, či nešťastie?

Autor: Eva Stanová | 15.2.2013 o 19:15 | (upravené 16.2.2013 o 17:06) Karma článku: 2,23 | Prečítané:  362x

Úprimne by ma zaujímala odpoveď na túto otázku. Kam by som sa mala vrátiť do akého obdobia, aby som to zistila? Hádam k Eve a Adamovi. Hovorí sa, že ich stvoril Boh a ako prvých ľudí poslal na Zem. Podľa dostupných informácií, mali všetko, veď žili v raji. Mohli robiť všetko až na jednu vec, zjesť jablko zo stromu poznania.

Chcela by som sa vrátiť a nazrieť do obdobia predtým, než Eva zhrešila a odtrhla jablko. Opýtala by som sa ich otázky z Ankety ŠTASTIE, aby som zistila, či sú naozaj šťastní. Na druhej strane, by sa odpoveď dala vytušiť, keďže urobili niečo, čo urobiť mali zakázané. Túžili spoznať niečo nové, okúsiť zo zakázaného ovocia. Prinieslo im to odmenu chvíľkového ŠTASTIA. A potom odmenu hľadania šťastia v boji o prežitie. Na to, že sa to opisuje ako ťažká skúsenosť, tak prežilo veľa potomkov Adama a Evy.

 

Naozaj potrebujeme k životu šťastie?

Niektorí sú šťastní, niektorí hľadajúci, iní nešťastní, rezignovaní. Prečo je to tak? Pred časom, som brala odpoveď na otázku, chcete byť šťastní ako samozrejmú, veď kto už by nechcel byť. A predstavte si nájdu sa aj takí ľudia. Pri niektorých nedávnych rozhovoroch som sa dozvedela, že ľudia mali strach sa so mnou rozprávať. Prečo? Mysleli si, že ich budem na šťastie prehovárať. Ako keby sa to dalo. Veď šťastie, je niečo, čo jednoducho musím do svojho života chcieť. Ak to nechcem, nepríde.

Raz moja brazílska priateľka Sandra povedala, že sú dva typy ľudí - hľadajúci a nehľadajúci. Táto typológia sa môže použiť aj pre šťastie. Sú dva typy ľudí, ktorý si zvolili šťastie a objavujú ďalšie spôsoby a potom sú tí, ktorí sú nešťastní a ani šťastie do svojho života nechcú. Nie sú ochotní pre šťastie vo svojom živote nič urobiť. Obidve cesty sú správne.

 

Existuje viacero prísloví o šťastí

Je ich toľko, že keď som ich začala čítať, tak po minúte som už bola stratená. Zaujalo ma to, že si častokrát jedno s druhým odporuje alebo sa navzájom vyvracajú. Jediné z množstva porekadiel a citátov ma oslovilo toto:

Zmeňte sami seba, a vaše šťastie sa tiež zmení. / portugalské príslovie /

Prečo? Dáva možnosť voľby pre každého. Práve mi napadlo ďalšie porekadlo: sýty hladnému neverí, čo by sa v tomto prípade mohlo aj otočiť. Nešťastný neverí šťastnému. V inom prípade si nešťastný človek myslí, že ten čo hovorí, že žije štýlom - ŠŤASTIE, tak mu spadlo z neba ako pečený holub. Na druhej strane je toto tvrdenie v rozpore s porekadlom: Bez práce, nie sú koláče.

Na úvodnú otázku, čo bolo prvé ŠŤASTIE, či NEŠŤASTIE som odpoveď stále nenašla. Isté je však jedno, že mi si vyberáme, máme právo voľby. Najlepšie na tom je, že sa môžeme rozhodnúť kedykoľvek. A to je pre mňa osobne veľké ŠŤASTIE.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?